FPH Success: Václav Vágner, tour manažer Barbory Polákové

V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Václava Vágnera, studenta programu Arts management, který je tour manažerem zpěvačky Barbory Polákové.

Vašku, v prvé řadě se nám trochu představ. Kdo jsi, čím žiješ a podobně.

Primárně jsem studentem Arts Managementu. V pracovním životě se snažím o jakousi nezávislost. Strašně moc nechci chodit do kanceláře od pondělí do pátku od 9 do 5. Vloni jsem začal jezdit jako tour manažer s Bárou Polákovou. K tomu pracuji v Elite Bloggers jako Podcast Manager, kde se starám o chod studia a stříhám podcasty. A částečně také vypomáhám týmu hudebního vydavatelství Championship Music s managementem zastupovaných umělců.

Jak ses dostal k práci manažera Báry Polákové?

K Báře jsem se dostal jako záskok za manažera, který s kapelou začal jezdit v červnu 2021. Já jsem za něj odjel koncerty v srpnu a s Bárou a kapelou jsme si lidsky sedli natolik, že jsem už zůstal.

Jak probíhá Tvůj běžný pracovní den?

Každý den je jiný. Ale mám pár věcí, které se každý den opakují. Den pro mě nezačne bez velkého hrnku batch brew. Většinou stříhám alespoň jeden podcast. A pak záleží na tom, co je potřeba vyřešit nebo na čem se aktuálně pracuje. Na začátku týdne volám pořadatelům ohledně víkendových koncertů a ladíme detaily. Po e-mailu řeším smlouvy k nadcházejícím koncertům. Plánujeme turné na příští rok, připravujeme podklady pro vydání LP. Je to hodně různorodé a to je přesně to, o co se snažím a co mě baví.

V čem je tato práce specifická?

Především jde o velmi rozmanitou práci. Občas se stane, že se v jeden okamžik sejde víc neodkladných úkolů ze všech tří projektů najednou a já si s tím musím poradit. Jako tour manažer musím myslet vždycky o krok napřed. Nebo o dva. Někdy jsou pořadatelé nezkušení a musím předvídat, co by se mohlo stát a vyřešit to ještě před tím, než se to stane.

Třeba teď v neděli nám ke skladu nástrojů nepřijeli domluvené dodávky a musel jsem rychle vyřešit, jak na koncert odjedeme v momentě, kdy jsme už měli vyrážet. Naštěstí jsme přijeli včas, jen místo dvou dodávek dorazilo pět osobních aut. 🙂

Můžeš říci, co pro Tebe hudba jako taková znamená?

Hudba je pro mě součástí života. Baví mě přemýšlet o myšlenkách, které autoři do textů dali. Spotify mi v mobilu hraje každý den.

Jak hodnotíš stav současné hudební scény u nás?

Já si netroufám naši hudební scénu hodnotit. Nicméně se mi líbí, kolik malých začínajících kapel v Česku máme a jakou tvorbu na vysoké úrovni produkují. Baví mě pak sledovat růst a posun v jejich tvorbě. Přes léto se na moc koncertů jiných kapel nedostanu, přes zimu budu mít čas to napravit.

Věnuješ se sám nějaké tvorbě?

Hudební tvorbě se nevěnuju, na nic hrát neumím. Ale nahrávám alespoň podcasty. Podcast Backstage se věnuje právě hudebnímu managementu. V podcastu jsem vyzpovídal hudební producenty, kapely a zpěvačky, ale i profesionály z oblasti hudebního PR, tvorby videoklipů, hudebního vydavatelství a managementu samotných kapel. Jeho nahrávání jsem přerušil vloni v září. Každopádně mám v plánu se k pokračování vrátit po Erasmu. A druhý podcast vznikl díky Erasmu. Na zimní semestr budu ve francouzském Nantes, takže po dobu výjezdu budu nahrávat krátké epizody každý týden se spolužákem Šimonem, který se dostal na stejnou školu.

Kdy ses vlastně rozhodl jít „uměleckou cestou“? Táhlo Tě to tímto směrem už od dětství?

„Uměleckou cestou“ ve velkých uvozovkách jsem se rozhodl jít na konci základní školy, kdy se vybírala střední škola. Do té doby jsem chtěl jít cestou učitele matematiky a fyziky. Nakonec zvítězila dráha umělecká a na střední škole jsem vystudoval uměleckou fotografii se zaměřením na média.

Jak zvládáš skloubit školu a práci?

Zatím to jde. Koncerty jsou nejvíc od června do září, takže zkoušky se snažím udělat hned během prvních dní zkouškového, abych se nemusel učit v dodávce. Podcasty můžu stříhat kdykoliv a odkudkoliv, v tom je to obrovská výhoda. A do Championshipu chodím jednou týdně.

Proč ses rozhodl pro studium Arts managementu?

Ve studiu fotografie jsem pokračovat nechtěl a Arts mi nabídl něco mezi uměním a klasickým managementem.

Vnímáš nějaký přínos studia pro Tvoji práci?

Arts je fajn v obecných předmětech jako je management, účetnictví, daně, základy podnikání… Člověk má aspoň trochu představu, jak to funguje a může to pak použít v praxi. Nicméně bych alespoň v rámci volitelných předmětů ocenil větší zapojení praktičtějších předmětů. Aby se studenti mohli profilovat do oblasti umění, která jim je blízká a chtěli by se v ní pohybovat.

Máš nějaký profesní cíl, kterého bys v budoucnu rád dosáhl?

O profesních cílech moc nepřemýšlím, pro mě je to vše spíš cesta. Aktuálně je pro mě nejdůležitější Arts dostudovat. Pracovně jsem spokojený a baví mě, jak to mám nyní nastavené. Ale asi by mě bavilo se nějakým způsobem vrátit k původnímu snu ze základky. Rád bych předával svoje zkušenosti dál a pomáhal ostatním se v oblasti hudebního managementu rozvíjet.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.

FPH Success: Václav Vágner, tour manažer Barbory Polákové