Manažerské shrnutí studie „Honesty of Online Workers: A Field Experiment shows no Evidence of Self-Selection of Cheaters to a Cheating-enabling Work Environment“

Pandemie COVID-19 vedla v mnoha odvětvích k přechodu k práci online. S tím se ale pojily obavy z podvádění či ulejvání zaměstnanců, kteří pracují z domova a jejich aktivita se nedá dobře kontrolovat. Přitahuje menší kontrola a snadnější možnost k nečestnosti podvodníky?

Prestižní časopis Journal of Behavioral and Experimental Economics otiskl studii týmu výzkumníků z Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze vedeného docentem Petrem Houdkem o selekci nečestných jednotlivců do prostředí, kde lze podvádět.

Terénní experiment byl proveden ve spolupráci s pražskou IT firmou, která vytváří software pomocí strojového učení. Firma prostřednictvím inzertních webových stránek najala téměř tři stovky brigádníků, jejichž úkolem bylo označovat objekty na fotografiích. Takto označené fotografie firma následně využívá pro trénování neuronových sítí.

Brigádníci měli k dispozici dva způsoby vykazování odpracovaných hodin. V jedné verzi vykazovali svou práci sami. Jednoduše tak mohli nadhodnotit počet odpracovaných hodin. Ve druhé verzi se odpracované hodiny počítaly automaticky, což podvádění znemožňovalo.

Marek Vranka, výzkumník odpovědný za terénní studii, komentuje výsledky: “Ačkoliv měli lidé možnost jednoduše podvádět, téměř všichni brigádníci vykazovali odpracované hodiny poctivě. Ani možnost vybrat si verzi vlastního vykazování odpracovaných hodin, kde se dá velmi snadno podvádět, nevedla ke zvýšení nepoctivého chování.” Při porovnání s podobnými studiemi ze zahraničí se Češi ukázali být ryzími poctivci.

Studie je jedním z výstupů nově zřízeného Centra laboratorního a experimentálního výzkumu věnujícího se oboru podnikatelské etiky na Fakultě podnikohospodářské VŠE v Praze.

Autory článku jsou:

• Ing. Mgr. Marek Vranka
  • doc. Ing. Marek Hudík, Ph.D.
  • Mgr. Nikola Frollová
  • Ing. Mgr. et Mgr. Štěpán Bahník, Ph.D.
  • Bc. Markéta Sýkorová
  • doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D.