Manažerské shrnutí studie „Nadnárodní společnosti a rozvíjející se obrysy svých praktik v oblasti řízení lidských zdrojů ve střední a východní Evropě a v bývalém Sovětském svazu“

Studie zkoumá účinky tří organizačních proměnných (země původu nadnárodní společnosti, načasování vstupu do Evropské unie a způsob založení dceřiné jednotky) na postupy v řízení lidských zdrojů, které uplatňují dceřiné společnosti velkých nadnárodních společností, které působí ve vybraných zemích střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. Kromě toho studie zkoumá, zda míra autonomie, která je v rámci dceřiné společnosti uplatňována v procesech v oblasti řízení lidských zdrojů (HRM), souvisí s celkovou výkonností národních poboček. Studie zkoumá HRM praktiky 379 zahraničních dceřiných společností. Studie zjišťuje významnou korelaci mezi ročním rozpočtem na vzdělávání, významem přenosu znalostí z ústředí do dceřiné společnosti, vnímanou kritičností vzdělávání a rozvoje a tím, zda dceřiná společnost vznikla založením na zelené louce nebo akvizicí. Byla rovněž zjištěna korelace mezi vnitrostátním načasováním členství v EU (starší členové, novější a poté kandidátské země a mimo EU) a třemi proměnnými v oblasti lidských zdrojů: využíváním expatriatů, externích poskytovatelů služeb a procesy v oblasti vztahů se zaměstnanci. Zjištění slouží ke snížení informační mezery o zahraničních společnostech ve střední Evropě a bývalého Sovětského svazu.

 

Cílová skupina stakeholderů: vedoucí pracovníci nadnárodních firem, personální ředitelé

Citace: Poór, J.Engle, A.D.Kovács, I.É.Morley, M.J.Kerekes, K.Slavic, A.Berber, N.Juhász, T.Zaharie, M.Legnerova, K.Dvorakova, Z.Stor, M.Suchodolski, A.Buzády, Z. and Abdrazakova, A. (2020), „Multinationals and the evolving contours of their human management practices in Central and Eastern Europe and the former Soviet Union“, Employee Relations, Vol. 42 No. 3, pp. 582-608.

Zdroj: https://doi.org/10.1108/ER-01-2019-0082