Manažerské shrnutí studie „Tragédie facilitovaných obecných: Mnohočetná případová studie selhání v systematické horizontální logistické spolupráci“

Horizontální forma spolupráce v logistice může přispívat k environmentální udržitelnosti a přispět k redukci přepravních nákladů. Na základě těchto pozitiv, kdy odesílatelé navíc preferují spolupracovat, agentury veřejného sektoru se snaží ekonomicky podporovat rozvoj horizontální tržní spolupráce už více než dvacet let. V rámci publikované literatury je ale snadné identifikovat, že tato snaha zpravidla selhává. Na základě aplikace Ostromovy teorie a teorie zastoupení se autoři snaží o identifikaci faktorů, které vedou k selhání zastoupení. Prezentují případové studie neúspěšných horizontálních kolaborací ve Velké Británii, Německu, Švédsku a Dánsku. Identifikují výzkumnou mezeru (tzv. Gap). Ukazují rozpor mezi literaturou pro oblast supply chain managementu a fungováním systematické horizontální spolupráce při využití konceptu tzv. tragédie občiny. V závěru diskutují manažerské implikace jak pro podnikovou praxi, tak veřejný sektor, který se snaží horizontální spolupráci v logistice podporovat.

 

Cílová skupina stakeholderů: Vědci a odborníci v oblasti logistiky a řízení dodavatelského řetězce se zájmem o spolupráci a kooperaci

Citace: Sternberg, H., Linan, I., Prockl, G., & Norrman, A. (2021). Tragedy of the facilitated commons: A multiple-case study of failure in systematic horizontal logistics collaboration. Journal of Supply Chain Management. 1-28.