Studium očima absolventky: rozhovor s Ksenii Izmailovou

Ksenia absolvovala bakalářské studium na Fakultě financí a účetnictví a na navazující magisterské studium přešla na naši fakultu. Zvolila si program Management a vedlejší specializaci Logistika.

V současnosti pracuje pro pivovarnický koncern ABInBev, který je firemním partnerem právě Katedry logistiky.

 

Vím, že původně pocházíš z Ruska, proč ses rozhodla jít na vysokou školu do ČR?

Už od malička jsem chtěla studovat v zahraničí. Upřímně řečeno nedokážu říci, čím to bylo způsobené. To je takový ten pocit, který se prostě jednou objeví, a je to. Maminka pracovala v podniku, jehož hlavní kancelář se nachází v Německu, tak se pohybovala mezi lidmi, kteří buď v Německu studovali nebo nějakou dobu žili. Takže pro mě Německo bylo jasnou volbou. Ani jsem v té době nevěděla, že stejné možnosti jsou i v Česku. Začala jsem se učit německy, ale brzy jsem pochopila, že studovat v tomto jazyce nedokážu. Zároveň si pamatuji, že jsme ve škole měli nějakou přednášku o možnostech studiu v zahraničí a byla zrovna o Česku. A to bylo moje první setkání s možností studia tady. Poté do Čech jela starší sestra mojí kamarádky a po ní i moje kamarádka. Po ukončení střední školy jsem jela na vysokou do Petrohradu. Po půl roce jsem se však rozhodla, že Petrohrad není úplně pro mě, a začali jsme se s rodiči zabývat možností studia v Čechách. Už po půl roce jsem byla tady v Praze a začala jsem se učit česky.

 

Bakaláře jsi vystudovala na Fakultě financí a účetnictví. Proč ses potom rozhodla přejít na navazující magisterské studium na naši fakultu?

Přijímačky na bakaláře jsem dělala na obě fakulty a na obě fakulty jsem se i dostala. Během studia na FFÚ jsem získala hodně užitečných informací, které mi pomohly při studiu na FPH. Avšak stejně jako s Petrohradem jsem i nyní pochopila, že bankovnictví a pojišťovnictví nebude úplně to, co bych chtěla do budoucna dělat. Měla jsem i pár kamarádek, které v té době studovaly bakaláře na FPH a byly spokojené. A tak mi FPH nakonec připadala jako jasná volba.

 

Co Ti navazující magisterské studium přineslo?

Magisterské studium pro mě bylo velmi zajímavé proto, že jsem se musela rychle naučit všechno, co ostatní měli naučené z bakaláře. Během prvního týdne jsem prezentovala víckrát než během celého bakalářského studia a to pro mě byla velká výzva. Všechno bylo nějaké rychlejší, dynamičtější a aktivnější, musela jsem se tomu rychle přizpůsobit. Bylo to zábavné, ráda na to vzpomínám.

 

Proč sis zvolila vedlejší specializaci Logistika?

Dlouze jsem přemýšlela, jakou vedlejšku si vybrat, a nakonec jsem si řekla, že logistika je jako obor úplně něco jiného, než na co jsme na ekonomce zvyklí. Navíc je to oblast, která se poslední dobou velmi rychle rozvíjela a do budoucna bude tento trend určitě pokračovat. Je to velmi dynamický obor, takže se člověk nikdy nenudí. Přiznávám, že logistika ve mně vyvolávala i nějaké romantické představy. To mi připomíná, jak jsem byla na výměnném pobytu v Hamburku a byli jsme se skupinou studentů na exkurzi v přístavu. Ten den lilo a byla docela zima, tak se tam těch lidí neukázalo moc. Ti, co tam však přišli, z toho nebyli moc nadšení, protože celá exkurze byla v podstatě o dost technických věcech a o kontejnerech. Já jsem z toho byla naopak úplně hotová, protože všechno, co jsem se učila, jsem teď viděla naživo: všechny ty typy lodí, kontejnery atd. A ta představa oceánu, těch lodí… ano, já myslím, že logistika je dost romantická 😊

(Pokud byste Ksenii nevěřili, že je logistika romantická, tak doporučuje shlédnutí tohoto videa 🙂 To vás zajisté přesvědčí.)

 

Jaký byl Tvůj oblíbený předmět a proč?

Nedokážu si vybrat jeden. Za prvé Mezinárodní přeprava a zasilatelství – hlavní předmět mojí vedlejšky. Byl dvakrát týdně 3 hodiny v kuse a ponoření se do logistiky tak bylo náhlé a hluboké. A díky příběhům pana doc. JUDr. Ing. Radka Nováka, CSc., se člověk určitě nenudil. Mojí nejoblíbenější částí tohoto předmětu ale byly přednášky pana doc. Ing. Petra Koláře, Ph.D., o námořní přepravě. Dalším předmětem, na který jsem ráda chodila, byla Strategie pana Ing. Ladislava Tylla, MBA, Ph.D.. Udržet si po celou dobu pozornost na jeho přednáškách bylo velmi snadné a jeho zajímavé příklady z praxe tu teorii vždy trochu zpestřily.

 

Co sis ze studií odnesla? Co pro Tebe mělo největší přínos?

Kromě znalostí, což je asi samozřejmostí, jsou to lidé. Potkala jsem spoustu skvělých lidí jak při studiu, tak při práci (jelikož na VŠE jsem nějakou dobu i pracovala), i během sportování. Během prvních 3-4 let jsem pravidelně chodila na outdoorové sporty a tam jsem se naučila spoustu nových věcí. A to takových věcí, které bych se nikdy nenaučila, kdybych zůstala studovat v Rusku. VŠE je v tom úplně skvělá, jsou tu tisíce možností poznat něco nového a něco se naučit. Já jsem za to naší škole velmi vděčná.

 

V současnosti pracuješ pro velký pivovarnický koncern ABInBev, můžeš nám svou práci trochu popsat?

Pracuji v oddělení Domestic Logistics, konkrétně plánuji dodávky balících materiálů na produkční linky pivovarů. Co se týče každodenních aktivit, tak objednávám materiály týden dopředu, dohlížím na to, aby objednané materiály přišly včas, komunikuji s interními a externími stakeholdery, řeším případné problémy. Je to moje druhá pozice ve společnosti, první byla v oddělení Procurementu, kde jsem zajišťovala včasné dodávky součástek do skladů.

 

Jak ses k této práci dostala?

K této práci jsem se dostala přes kamarádku, která tam již nějakou dobu pracovala. Jako ve většině velkých společností, je tu možnost někoho doporučit. V té době jsem totiž ještě nevěděla, že ABInBev je partnerem Katedry logistiky.

 

Co Tě v práci motivuje?

Bude to možná znít trochu naivně, ale ráda pomáhám. Takže když se na mě někdo obrátí s nějakou prosbou a já mu s tím mohu pomoci, tak to je pro mě velká motivace. Práce je vždycky o lidech, o tom, jak si navzájem rozumí a jak efektivně dokážou spolupracovat a hlavně komunikovat. V Praze máme velmi mezinárodní tým a pracujeme s pivovary po celé Evropě, takže ta komunikace je v naší práci klíčová.

 

Co bys ráda dělala do budoucna?

Vždycky jsem byla otevřená novým příležitostem, tak uvidím, jaká šance se naskytne.

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊

Studium očima absolventky: rozhovor s Ksenii Izmailovou