Výzkumný projekt FPH a ŠKODA AUTO o preferencích studentů k elektromobilitě

Fakulta podnikohospodářská a firma ŠKODA AUTO spolupracovaly na výzkumném projektu o preferencích univerzitních studentů v České republice k udržitelnosti, automobilům šetrným k životnímu prostředí, elektromobilitě a firmě ŠKODA AUTO jako zaměstnavateli. Tento projekt byl navržen Markem Vinšem z Katedry logistiky, Efthymií Kottikou z Katedry marketingu a Kateřinou Legnerovou z Katedry personalistiky. Jednalo se o kvantitativní výzkum využívající strukturovaný dotazník. Reprezentativní vzorek se skládal ze 107 studentů Vysoké školy ekonomické v Praze. Výzkumný tým daroval částku odpovídající vyplněným dotazníkům Lékařům bez hranic na podporu boje proti virovému onemocnění Covid-19. Výsledky výzkumu byly prezentovány grémiu člena představenstva ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi.

Výzkum odhalil, že respondenti mají poměrně vysokou starost o životní prostředí a téměř 77 % z nich si myslí, že koupě environmentálně šetrných automobilů je prospěšná. Polovina účastníků má v úmyslu zakoupit automobil a 39 % účastníků je ochotno zakoupit elektromobil v příštích pěti letech. Nejdůležitějších pět faktorů ovlivňujících rozhodnutí účastníků ohledně koupě elektromobilu je: více nabíjecích stanic v místě parkování, skutečný dojezd vyšší než 250 km na jedno nabití, stovky rychlodobíjecích stanic podél strategických cest, jednotný způsob přístupu k veřejným nabíjecím stanicím a větší výběr elektromobilů. 68 % účastníků vyjádřilo, že by preferovali sociálně odpovědného zaměstnavatele a 73 % účastníků považují firmu ŠKODA AUTO za atraktivního zaměstnavatele.