FPH Success: Michal Makoš a Reas

Michal Makoš je absolventem naší fakulty, konkrétně bakalářského programu Podniková ekonomika a management a magisterského navazujícího programu Master in International Management/CEMS, ale také spoluzakladatelem startupu Reas, jehož cílem je zjednodušit proces prodeje nemovitostí a zpřehlednit realitní trh.

 

Proč sis ke studiu vybral naši fakultu?
Vždy jsem chtěl mít při studiu a následně při práci co největší flexibilitu. Po střední škole jsem si nebyl jistý, co přesně bych chtěl v budoucnu dělat, a studium na FPH mi dalo možnost objevit nové obzory a vybrat si z více možností.

 

Proč sis po bakaláři zvolil navazující magisterský program v angličtině Master in International Management/CEMS?
Určitě primárně kvůli angličtině. Studium v cizím jazyce dává člověku zase více šancí, jak se v budoucnu profilovat. A lákala mě také možnost vyzkoušet si studium v zahraničí. Já jsem se tehdy rozhodl pro Exchange program v Indii a byla to velmi cenná zkušenost, ze které těžím prakticky doteď – ať už se jedná o znalosti a povědomí o jiných kulturách, ale také mám od té doby skvělé kamarády prakticky po celém světě.

 

Co Ti studium CEMS dalo? Co jsi na něm nejvíce ocenil?
Obecně se dá říct, že jsem díky studiu CEMS získal větší nadhled. Měl jsem možnost seznámit se detailně s prostředím celé řady firem, učit se od těch nejlepších a samozřejmě zjišťovat, v čem jsem lepší než ostatní a co mě baví, což člověka hrozně obohatí. Navíc mi studium dalo možnost ucházet se o práci ve velmi prestižních firmách. A svou roli hrají také kontakty. Řada mých spolužáků, kteří se stali mými skvělými přáteli, pracuje na významných postech po celém světě a mám díky nim daleko větší mezinárodní rozhled.

 

Jsi spoluzakladatelem startupu Reas. O čem Reas je a jak vznikl tento podnikatelský nápad?
Nápad věnovat se realitám vznikl vlastně už na vysoké škole. Ale od té první myšlenky k současnému Reasu vedla dlouhá cesta. Ale měli jsme nápad, nadšení a snahu změnit realitní trh a ve chvíli, kdy nás investicí podpořil Miton, jsme začali naše sny uvádět ve skutečnost. Reas aktuálně sdružuje tři produkty – Okamžitou platbu, která každému majiteli nemovitosti umožňuje získat on-line cenovou nabídku na prodej, a pokud se rozhodne cenu akceptovat, dostane peníze na účet během několika dnů; Atlas cen, prostřednictvím kterého lze zdarma, rychle a bez registrace zjistit skutečné prodejní ceny nemovitostí; a Reas Realitní report, který slouží pro lepší orientaci na realitním trhu díky vývojovým mapám a cenovým přehledům.

 

Nedávno jste rozjeli projekt Atlas cen, můžeš nám přiblížit, o co jde?
Chtěli jsme, aby Atlas cen byl místem, kde si každý zadarmo zjistí skutečné prodejní ceny nemovitostí. Ty, které vidíte na realitních serverech, totiž bývají často přemrštěné. Jiný údaj však nemá běžný kupující nebo prodávající k dispozici. Nikde už se nedozvíte, že se byt prodal o pětinu levněji a že to kvůli nastřelené ceně trvalo rok. Takže jsme vytvořili portál, který by měl všem pomoci získat základní údaje. Kromě prodejních cen bytů jsme Atlas nedávno rozšířili také o informace o domech a pozemcích včetně fotografií a přímého prokliku do katastru, takže už máme téměř všechny informace o nemovitostech v ČR na jednom místě.

 

Co bylo pro Tebe v podnikání zatím nejtěžší?
Asi to, že vám nikdo neříká, co máte dělat a jak se chovat, když se z pozice specialisty stanete ředitelem úspěšné firmy s 20 zaměstnanci. Navíc budovat a řídit firmu stojí hroznou spoustu času a také úsilí. I když máme kolem sebe spoustu skvělých odborníků a úžasný produkt, není to vždycky úplně jednoduché. Většina úspěchů prezentovaných v médiích jako overnight success je vlastně takové 20-years in making. A já se pořád ještě učím, jak být tím nejlepším šéfem, kolegou i majitelem firmy.

 

Co považuješ za svůj dosavadní největší pracovní úspěch?
Všechny úspěchy, kterých jsme s Reasem dosáhli a věřím, že ještě dosáhneme, jsou pro mě velmi významné a všech si vážím. Ale určitě bych chtěl vypíchnout možnost pracovat se skvělým týmem, který tu moji práci posouvá neuvěřitelně dopředu a já se díky tomu můžu každé ráno do práce těšit.

 

Hodily se Ti věci ze školy při podnikání? Využil jsi je?
Nepochybně kontakty, o kterých jsem mluvil na začátku. Když řeším nějaký problém, se kterým si nevím rady nebo chci jen znát další kvalifikovaný názor, mám skvělé bývalé spolužáky a kamarády z fakulty, na které se mohu kdykoliv obrátit. Zatím tedy v rámci ČR, protože jsme lokální start-up, ale tím, že plánujeme do budoucna výrazně růst, věřím, že mě větší využití znalostí z mezinárodního oboru ještě čeká.

 

Co plánuješ s Reasem do budoucna?
Aktuálně u nás začínají 2 % realitních transakcí. Chceme, aby tohle číslo bylo dvojciferné. Plánujeme růst alespoň stále stejným tempem jako dosud, což znamená velké investice do produktu a technologií. Aspirujeme na to být změnou, kterou český zastaralý a netransparentní realitní trh akutně potřebuje.

 

Sledujte nás na Facebooku a LinkedIn, ať vám už nic neunikne. Zajímavosti najdete i na našem Instagramu a YouTube.