FPH Success: Paterno – nástroj pro automatizované generování cenových nabídek

jarním kole soutěže Startup VŠE zvítězil projekt Paterno Tomáše Knejpa, který u nás studuje navazující magisterský program Management, a Karla Křesťana, absolventa bakalářského programu Podniková ekonomika a management.

Kromě titulu Startup VŠE získali i odměnu 25 tisíc korun. Jak hodlají s odměnou naložit? O čem přesně je Paterno a co s ním plánují dál? Přečtěte si další rozhovor pro rubriku FPH Success.

 

Začnu klasickou otázkou 🙂 Co to vlastně Paterno je?

Paterno je vlastně strašně jednoduchá appka, která umožní řemeslníkům a drobným podnikatelům vytvořit jednoduše cenovou nabídku. Spousta lidí si to píše na papír, přitom naceňují ty stejné činnosti dokola a je pro ně mnohem pohodlnější si to naklikat v jedné appce.

 

Jak vznikl nápad na Paterno?

Tomáš: Na grilovačce. S kamarádem malířem jsme se bavili, že mu podobné věci chybí (už dva roky zpátky… promiň Tome). Trošku jsme to spolu ladili a vznikl první koncept Paterna. Ten jsme rozhodili mezi ostatní známé, kteří podnikají, a dostali jsme na to super zpětnou vazbu.

 

Jaké jsou vaše role v rámci projektu Paterno?

Tomáš: Role je silné slovo. Já teď hlavně řeším, jak aplikaci dostat mezi lidi a jaké peníze do toho dáme.

Karel: Jak říká Tomáš, každý máme něco. Já to teď řeším produktově a dohlížím na to, aby se to dodalo z vývoje. Necháváme si prostor, flexibilita teď bude nejdůležitější.

 

Jak jste se dozvěděli o soutěži Startup VŠE a jak vás napadlo se přihlásit?

Tomáš: Jsem absolventem vedlejšky Podnikání. Když jsem studoval neměl jsem ani průměrný nápad, se kterým bych se mohl zúčastnit. Pak jsem viděl na Facebooku, že se můžeme ještě přihlásit. Dali jsme s Karlem hlavy dohromady a přihlásili se.

 

Co byla pro vás v soutěži největší výzva?

Tomáš: Přišli jsme si soutěž hlavně užít, představit náš nápad a pobavit se se zajímavými lidmi. Upřímně, nad tímhle jsme nepřemýšleli.

 

Napadlo vás, že zvítězíte?

Tomáš: Jak už jsem říkal, chtěli jsme si to hlavně užít a na umístění jsme tolik nemysleli. Ale výsledek je skvělý, je to parádní feedback a jsme za něj rádi.

 

Co rozhodlo o vašem vítězství v soutěži?

Tomáš: Určitě praxe. Ačkoli já ještě studuji a Karel byl donedávna ještě na Matfyzu, už spolu nějaký rok podnikáme (přesně 4). Pár projektů jsme spolu už udělali a to nám určitě nejvíc pomohlo.

 

Myslíte, že vám studium na FPH pomohlo v úspěchu vašeho projektu?

Díky studiu na FPH jsme se seznámili, takže asi ano. 😊 Ne, vážně, kontakty jsou pro byznys základ a jsme za ně vděční. A co se týče samotného studia? Myslíme si, že si každý odnese to, co potřebuje.

 

Co vám kromě 25 tisíc korun výhra v soutěži přinesla?

Cennou zpětnou vazbu o využití našeho produktu z pohledu investorů. Získali jsme potenciální nápady, jak náš produkt uchopit.

 

Jak plánujete s peněžní výhrou naložit?

Určitě je vložíme do provozních nákladů. Servery i poplatky za appstore a google play stojí pár dukátů.

 

Jaké máte s projektem plány do budoucna?

Cílem je pro nás Česko a Slovensko  – 1% trhu. I přesto, že si uvědomujeme, že to není produkt na IPO, baví nás 😊

 

 

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás z fakulty najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊.