Studium očima absolventa: rozhovor s Filipem Sýkorou

Filip absolvoval bakalářské studium na Fakultě mezinárodních vztahů a poté přešel v rámci navazujícího magisterského studia na naši fakultu, kde absolvoval program Management a vedlejší specializaci Turnaround management. Nyní působí v KPMG na pozici Senior Consultant v oddělení Management Consulting. Konkrétně v týmu Business Transformation.

 

Podle čeho ses rozhodoval při výběru vysoké školy?

Když se nyní ohlížím těch několik let zpět, tak je těžší si vzpomenout, co se mi tenkrát honilo hlavou. Pravdou je, že jsem po dobu studií vždy měl rád spíše společenskovědní obory, které mi dodávaly širší rozhled a také jazyky, z kterých jsem pak vlastně i díky tehdejšímu systému státních maturit skládal 4 jazykové maturitní zkoušky. Kombinace jazyků, ekonomie a obchodu mne přivedla k volbě VŠE, a to fakulty Mezinárodních vztahů. Tehdy to pro mne byla první volba.

Dalším rozhodovacím kritériem pak byla úroveň VŠE v mezinárodním srovnání vysokých škol s ekonomickým zaměřením, kde VŠE exceluje doteď.

 

Proč jsi po bakaláři přešel na naši fakultu?

Člověk se během studia a dospívání vyvíjí, mění se mu priority a zpřesňuje se jeho pohled na zaměření, které ho baví. Já jsem již na konci 2.ročníku bakaláře začal na part-time pracovat v KPMG, kde jsem v oblasti Management Consultingu začal tehdy jako Business Analytik pracovat na projektech, které měly velký dopad do managementu českých firem. Projektová práce v této oblasti mne tedy přivedla k rozhodnutí změnit směr a vzdělat se spíše ve sféře podnikové ekonomiky, financí a managementu, tedy v kombinaci kterou FPH nabízí.

 

Jak hodnotíš studium na FPH?

Mě FPH bavila, poznal jsem plno skvělých lidí jak z řad studentů, tak z řad vyučujících. Předměty, které byly spíše s užším zaměřením, bych hodnotil na výbornou především kvůli individuálnějšímu typu výuky a většímu prostoru pro diskusi. Předměty s širším záběrem pak na 1-2, jelikož z objektivních důvodů zde nelze jednoduše kooperovat na přímo se všemi studenty.

 

Na základě čeho sis zvolil vedlejší specializaci Turnaround management?

Turnaround Management byla vedlejší specializace, která svou náplní a zaměřením přesně odpovídala mým tehdy stanoveným rozvojovým cílům. Ať už to byla oblast insolvencí a s nimi spojená schopnost důkladné finanční analýzy podniku, oblast analýzy rizik a jejich vyhodnocování nebo oblast due diligence a následného ocenění podniku.

 

Co Ti tato vedlejší specializace dala?

Řekl bych, že mimo naplnění cílů, které jsem již zmínil dříve, jsem během studia vedlejší specializace získal mnoho cenných zkušeností v kombinaci teorie a praxe. Každý předmět této specializace byl mimo zkoušky zakončen také semestrální prací. Tyto práce mě díky své komplexnosti donutily k rozšíření znalostí i mimo hranice předmětu, k analytickému myšlení a následné syntéze výsledku, která byla součástí obhajoby. Konkrétně pak v předmětu „Transformace a Restrukturalizace“ jsme s kolegy Terezou Voráčkovou, Alexandrem Potůčkem a Jaroslavem Schönfeldem dotáhli do dokonalosti práci s názvem „Analýza předbalených reorganizací“, která následně vyhrála 1. místo v soutěži prací se zaměřením na téma Insolvence a transformace. První místo pak obnášelo grant na účast na světové TMA konferenci v Amsterdamu, kde přednášeli lidé z praxe, což byla pro mne výborná zkušenost. Výsledky naší práce jsme s kolegy následně prezentovali na TMA konferenci v Praze v prostorách ČNB, kde sklidila aplaus od významných lidí v oboru.

 

Kudy vedla Tvoje cesta do KPMG?

Jak jsem již zmínil, v KPMG jsem začal pracovat již jako student bakalářského studia. V té době nebylo vhodné, abych se s tehdejšími zkušenostmi hlásil na profesionální pozici, proto jsem využil možnost začít pracovat jako pomoc v administrativě (rozuměj jako pomoc u kopírky, zpracování cesťáků, apod.). Nedlouho na to jsem ovšem využil jedinečné příležitosti zapojit se do práce na transformačním projektu pro jednoho českého telekomunikačního operátora, kterou jsem dostal od mého dosavadního managera (za což mu tímto velmi děkuji). I přes upozornění na nutnost doučení se mnoha znalostí (které mne ve studii teprve čekaly), jsem kývnul a začal na part-time pracovat.

 

Popiš nám svoji práci.

Vzhledem k variabilitě práce, která se odvíjí od jednotlivých projektů, na kterých KPMG pracuje, by odpověď byla asi velmi složitá. Ve stručnosti bych řekl, že pracuji nyní v Business Transformation týmu, který je součástí oddělení Management Consultingu. Pracuji se skvělým týmem lidí, kde díky užšímu zaměření jednotlivců tvoříme velmi silný tým v mnoha oblastech poradenství. Náš tým se zaměřuje na řízení businessových transformací velkých společností a Shared Service Centers, na řízení rizik a dependencí, vytváření nových provozních modelů a strategii existujících nebo vznikajících firem.

Aktuálně řídím jednu transformaci finančního oddělení, kde mimo změny business procesů a organizační struktury zavádíme také datový sklad pro automatické zpracování účetních dat.

 

Co Tě na Tvojí práci baví?

Já myslím, že od začátku je to právě ta různorodost. Práce v consultingu není totiž nikdy stereotyp. Každý projekt je jiný, každý klient má jiné požadavky a právě díky tomu to působí, jako bych pravidelně měnil firmu, ve které pracuji.

Výborné je, že během práce na projektech potkávám plno nových lidí a to i z řad vyššího managementu nebo boardu různých firem. Je to skvělá příležitost pracovat napřímo s lidmi, ke kterým bych se bez KPMG tak rychle nedostal. Zároveň kapacity, které máme v oddělení, jsou dalším výborným zdrojem znalostí a zkušeností z praxe, takže se člověk učí novým věcem každý den.

 

A co Tě v práci motivuje?

Myslím, že tou hlavní motivací je právě úspěch projektu. Když to zkusím vysvětlit, pokud se půl roku snažíš udělat změnu v běžícím businessu, tak chceš vidět, jak ta změna vypadá. Je to asi jako když dítě dostane Lego, jeho motivací je vidět ty tisíce kostiček pohromadě a aby do sebe zapadly přesně podle plánku. My jenom nemáme ten plánek, ten si musíme vždy pro konkrétního klienta nakreslit znova a znova.

 

Jak šlo skloubit práci a školu, když jsi začínal při studiu v KPMG?

Z počátku to nebylo tolik složité, v KPMG jsem začínal na part-time. Toto zapojení v KPMG znamenalo, že jsem si mohl v podstatě stanovit čas, kdy mohu být k dispozici. Uměl jsem tak skloubit přednášky a cvičení s prací, jak bylo zrovna potřeba. Po ukončení bakaláře jsem měl však ve studiu rok pauzu a mezitím jsem začal pracovat na plný úvazek. Celý rok v tomto zapojení byl pro mě velmi přínosný, naučil jsem se pracovní disciplíně a zodpovědnosti. Práce mě velmi bavila. Když jsem rok po skončení bakaláře udělal přijímací zkoušky na FPH, začal být ale život jiný.

Presenční studium a práce na plný úvazek si jednoduše vezme celého člověka. Musím říci, že nebýt podpory mého managera, rodiny a přítelkyně, tak by takové nasazení asi nešlo zvládnout. Dva roky magisterského studia jsem nakonec prodloužil na tři. A to především kvůli složitosti skloubit přípravu na statní zkoušky s již běžícím projektem, na kterém jsem hrál klíčovou roli.

Myslím ale, že jsem si během tohoto období uvědomil, že zabrat na pár let přinese opravdu skvělé ovoce. A to i přes chvíle, kdy jsem si musel sáhnout opravdu na dno. Aby šlo stihnout studium a přitom si udržet plné nasazení v práci znamená, že člověk má více jak 16ti hodinový aktivní den a že pokud si chce udělat přípravu na další den na schůzky nebo napsat seminárku, tak mu podtrženo sečteno zbude 4-5 hodin na spánek. Zvládnout se to dá, ale znovu bych to nedělal.

 

Čeho bys rád v budoucnu dosáhl?

Tak budoucnost zde není definována, takže řekněme v horizontu jednotek let bych měl rád vlastní tým lidí, který bude umět dodávat projekty jako tým, jehož jsem dnes součástí. V horizontu delším potom asi uvidíme. Dnes se svět hodně mění, ať už vlivem Industry 4.0 a digitalizace nebo dopady aktuální koronavirové krize. Jak bude svět vypadat a kam mne zavede, bych tedy teď asi nekomentoval.

 

Sledujte nás na Facebooku a LinkedIn, ať vám už nic neunikne. Zajímavosti najdete i na našem Instagramu a YouTube.

Studium očima absolventa: rozhovor Filip Sýkora