Studium očima studentky: rozhovor s Eliškou Kvasničkovou

Eliška je v posledním ročníku navazujícího magisterského programu Management. Při výběru vedlejší specializace její volba padla na Personální management. O Elišce a o tom, jak vnímá studium u nás na fakultě a proč si vybrala právě danou vedlejší specializaci, se dozvíte v našem rozhovoru.

Podle čeho ses rozhodovala při výběru vysoké školy?

Moje mamka studovala VŠE a já chtěla jít v jejích šlépějích. Ona mě navedla tehdy na myšlenku studia na VŠE. Věděla jsem už na gymplu, že bych ráda jednou pracovala jako ona – na pozici personalistky. Jsme si dost podobné a já si byla jistá, že když ona tu práci miluje, tak budu i já. Dále jsem věděla, že VŠE je prestižní škola s dobrým jménem a mnoho zaměstnavatelů na jméno školy při náboru nahlíží. Při výběru škol byla VŠE jediná ekonomická škola, na kterou jsem se hlásila.

Proč jsi šla studovat na naši fakultu?

Fakultu podnikohospodářskou jsem si vybrala na základě povinných předmětů, které se na fakultě vyučují. Celkově se mi velmi líbila pestrost nabízených předmětů a hned mě zaujaly předměty personalistika, sociologie a psychologie, marketing.

Proč sis zvolila vedlejší specializaci personální management?

Na bakaláři jsem absolvovala první povinné i nepovinné předměty spojné s personálním managementem. Po jejich absolvování jsem se utvrdila v tom, že se chci v tomto oboru více vzdělávat a rozvíjet. Stala jsem se členkou HR klubu a vedlejší specializace personálního managementu pro mě byla jasná volba.

Pověz nám něco víc o HR klubu a o jeho působení.

V HR klubu působím už od bakaláře a přestože už končím studium jsem velmi ráda za to, že jsem jeho součástí. V HR klubu pořádáme nejrůznější akce od konferencí po workshopy. Nejsou to jen akce, které by se zaměřovaly na HR, ale každý rok pořádáme například i Darování krve na VŠE. Pokud se vše podaří, na akci Darování krve se můžete těšit zase další semestr. HR klub není jenom super parta lidí, ale i možnost vyzkoušet si organizování nejrůznějších akcí, setkávání se s lidmi z praxe a sebevzdělávání v HR. V klubu si každý může najít aktivitu, která ho bude zajímat a může se v ní rozvíjet. Určitě vřele doporučuji studentům, kteří by chtěli nalézt na škole skvělou partu lidí se zájmem se vzdělávat a rozvíjet. Nové členy stále nabíráme, takže se nebojte přihlásit 🙂.

Co Tě na personálním managementu baví?

Vím, že zaměstnanci jsou důležitou součástí firmy a baví mě nalézání a zkoumání takových možností, které zvýší produktivitu jak zaměstnanců, tak i celé společnosti. Díky personálnímu managementu jsem měla možnost dozvědět se více o metodách, které k tomu napomáhají. Na personálním managementu mě také bavily přednášky externistů.

Jak vnímáš v rámci navazujícího magisterského studia provázanost s praxí?

Myslím si, že je to správný krok. Teorie dá studentovi sice spoustu informací a faktů, ale pokud si to student neumí představit, vše po zkoušce zapomene. Pokud se propojí teorie s praxí, studentovi zůstane více informací v paměti a bude je tak umět v budoucnu využít.

Oblíbený předmět a proč 😊

Všechny předměty z vedlejší specializace mě bavily, a to především z toho důvodu, že byly provázané s praxí. Na přednášky/ cvičení chodili externisté, kteří nám předávali svoje zkušenosti a poznatky ze své praxe. Dále v rámci předmětů byly zapojeny případové studie a praktické příklady z oboru. Jsem HR nadšenec a jsem ráda za jakýkoli poznatek či informaci, která mi napomůže se v tomto oboru rozvíjet.

Kdyby ses nyní znovu rozhodovala, kam jít studovat, rozhodla by ses stejně?

Ano, rozhodla bych se stejně. I když mě ne vždy všechny předměty bavily, jsem velmi ráda, že jsem si FPH vybrala. FPH mi dala velký přehled ve všech klíčových oblastech podniku. Díky tomu mám ucelený rozhled o procesech, které se ve firmách vykonávají. To mi napomáhá dělat mojí práci v HR mnohem lépe, než kdybych tyto znalosti neměla a nevěděla, jak firma funguje.

Pracuješ tedy při studiu. Můžeš nám říci něco víc o své práci.

Ano, s přestávkami jsem celé magisterské studium pracovala, abych získávala potřebnou praxi. Začínala jsem na pozici HR Trainee, kde jsem byla pravá ruka HR manažerky. Tato práce mě velmi naučila. Měla jsem možnost se účastnit veškerých HR procesů od náboru po péči o zaměstnance. S interního HR jsem se přesunula do personální agentury, kde právě teď pracuji už na full time pozici Recruitera. Teď tedy pečuji o to, aby každý kandidát získal takovou pozici, která bude pro něho ta nejvhodnější. Rádi říkáme, že jsme nejenom recruiteři, ale i koučové a psychologové. Snažíme se udělat maximum, aby nejenom náš klient byl spokojený, ale také i kandidát.

Jak jde skloubit studium a práce?

Někdy to není jednoduché, ale skloubit se to dá. Já měla štěstí, že na první pozici v HR jsem měla velmi flexibilní možnost práce, tak jsem si práci mohla přizpůsobovat studiu. Dnes už jsem na full time pozici, jelikož už jen dokončuji studium a mám před sebou pouze obhajobu diplomové práce. Mám takový pocit, že studenti v dnešní době nemají moc na výběr, že musí studium s prací skloubit. Většina firem preferuje zkušenosti z daných pozic, které student může získat pouze při studiu, pokud tedy chce jako absolvent získat vysněné zaměstnaní.

Co bys chtěla dělat, až dostuduješ?

Ráda bych stále pracovala na HR pozici. Vím, že je to něco, co mě naplňuje a baví.

Další zajímavosti, novinky a užitečné informace od nás najdete i na našem Facebooku a Instagramu. A videa na Youtube 😊

Studium očima studentky: rozhovor s Eliškou Kvasničkovou