Často kladené otázky
Na této stránce najdete odpovědi na otázky, na které se nás uchazeči nejčastěji ptají.
V případě jakýchkoli nejasností či dalších dotazů, se neváhejte obrátit přímo na studijní referentku Ing. Alenu Zitkovou pro dotazy spojené s přijímacím řízením na program Podniková ekonomika a management a na paní Danielu Svobodovou pro dotazy spojené s přijímacím řízením na program Arts management.
Přijímací řízení k bakalářskému studiu program Podniková ekonomika a management RB 412 Přijímací řízení k bakalářskému studiu program Arts management RB 410Ing. Alena Zitková
tel: 224 098 412
alena.zitkova@vse.czDaniela Svobodová
tel: 224 098 410
daniela.svobodova@vse.cz
Pro program Podniková ekonomika a management
Uchazeči budou přijímáni do bakalářského studijního programu Podniková ekonomika a management na základě výsledků přijímací zkoušky skládající se:
- z testu z matematiky
- z testu z cizího jazyka (britská angličtina, francouzština, němčina, španělština, pokud nejde o jejich mateřský/rodný jazyk, resp. o úřední jazyk státu, jehož jsou státními příslušníky).
Pro program Arts management
Uchazeči budou přijímáni do bakalářského studijního programu Arts management na základě výsledků přijímací zkoušky skládající se:
- z testu z anglického jazyka,
- z testu ze základů logického myšlení
- a z testu ze znalostí z oblasti kultury.
Termín přijímacích zkoušek: 11. a 12. 6. 2025 (termín si nelze volit)
Uchazeči, kteří nestudovali na střední škole v České či Slovenské republice
- budou přijímáni na základě výsledků přijímací zkoušky, termín zkoušky je 11. a 12. června 2025 (termín si nelze volit)
- musí úspěšně složit vstupní test z českého jazyka
- musí prokázat splnění podmínky dosažení středního vzdělání
1. Přijímací zkoušky
Uchazeči, kteří se hlásí na studijní program Podniková ekonomika a management a nestudovali na střední škole v České či Slovenské republice, budou přijímáni na základě výsledků přijímací zkoušky skládající se:
- z testu z matematiky
- z testu z jednoho cizího jazyka (britská angličtina, francouzština, němčina, španělština, pokud nejde o jejich mateřský/rodný jazyk, resp. o úřední jazyk státu, jehož jsou státními příslušníky).
Uchazeči, kteří se hlásí na studijní program Arts management a nestudovali na střední škole v České či Slovenské republice, budou přijímáni na základě výsledků přijímací zkoušky skládající se:
- z testu z anglického jazyka,
- z testu ze základů logického myšlení
- a z testu ze znalostí z oblasti kultury.
Přijímací zkouška u programů vyučovaných v českém jazyce probíhá formou oddělených po sobě bezprostředně následujících testů konaných v počítačových učebnách VŠE. Každý z testů má 45 minut. Z každého testu lze dosáhnout max. 100 bodů. Kritériem vyhodnocení je správnost odpovědí.
2. Vstupní test z českého jazyka
Dále je potřeba úspěšně složit vstupní test z českého jazyka. Úspěšné složení vstupního testu znamená, že uchazeč dosáhne min. 60 % bodů. Bližší informace k testu a způsobu přihlášení najdete zde. Test je placený (platba není součástí poplatku za přijímací řízení). Test je potřeba složit v rámci daného přijímacího řízení vždy nový, a to i v případě, že jste ho již skládali v předchozích letech.
3. Prokázání splnění podmínky dosažení středního vzdělání
Uchazeč, který získal zahraniční středoškolské vzdělání absolvováním studia ve středoškolském vzdělávacím programu na zahraniční střední škole, v mezinárodní střední škole, v evropské škole působící podle Úmluvy o statutu Evropských škol nebo ve škole, v níž ministerstvo povolilo podle školského zákona plnění povinné školní docházky, prokazuje splnění podmínky dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou odevzdáním:
- úředně ověřené kopie zahraničního dokladu o zahraničním středoškolském vzdělání,
- jeho úředního překladu do českého nebo anglického jazyka
- a potvrzením příslušné zahraniční střední školy nebo jiného příslušného zahraničního orgánu o tom, že absolvent studia ve středoškolském vzdělávacím programu dané zahraniční střední školy je v uvedeném cizím státě oprávněn ucházet se o přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu.
- Dále FPH vyžaduje doložení dokladu o obecném uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního dokladu o dosažení středního vzdělání v České republice (nostrifikace). Více informací zde.
Děkan promine skládání přijímací zkoušky uchazečům, kteří podali přihlášku do bakalářského studia FPH, a splnili alespoň jednu z následujících podmínek:
- Uchazeči, kteří studovali na střední škole v České či Slovenské republice a kteří v roce 2025 v rámci svého studia na střední škole skládají maturitní zkoušku z českého nebo slovenského jazyka, mohou být přijati na program Podniková ekonomika a management na základě známek ze střední školy z českého/slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka (alternativou k angličtině je i němčina, francouzština či španělština). Uchazeči tedy doloží do 30. 4. 2025 úředně ověřené kopie pololetního vysvědčení z posledního ročníku střední školy a všechna vysvědčení z předchozích tří let studia. Známkám bude přiřazena bodová hodnota podle následujícího klíče: výborně 100 bodů, chvalitebně 80 bodů, dobře 60 bodů, dostatečně 40 bodů. Z přiřazených bodů za známky z jednotlivých předmětů bude spočítán průměr zaokrouhlený na celé číslo. Součet těchto tří průměrů představuje pak rozhodovací kritérium pro přijetí. Přijímací zkouška může být prominuta nejvýše takovému počtu studentů, který se rovná 50 % předpokládaného počtu uchazečů přijímaných ke studiu.
- Získali v Přijímacích zkouškách „nanečisto“ pořádaných VŠE pro uchazeče o bakalářské studium v roce 2025 alespoň 70 % bodů z každé části testu.
- Umístili se v posledních 4 letech na předních místech ve významné soutěži na mezinárodní či národní úrovni či vykonávali aktivity hodné zřetele. Žádost se zdůvodněním prominutí konání přijímací zkoušky vkládá uchazeč do Kontaktního centra InSIS včetně doložení diplomů apod. Děkan bude žádosti posuzovat individuálně po ukončení vkládání přihlášek.
Podmínka 1 platí pouze pro uchazeče, kteří studovali na střední škole v ČR či SR. Podmínka 2 a 3 platí i pro uchazeče, kteří studovali střední školu v zahraničí (mimo ČR a SR).
I v případě víceletého gymnázia platí doložení pololetního vysvědčení z posledního ročníku střední školy a všech vysvědčení z předchozích tří let studia (poslední pololetní vysvědčení a tři ročníková vysvědčení). V případě studia nástavby s maturitou dokládáte vysvědčení z nástavby i z učiliště.
Všechny akce s Vaší přihláškou můžete sledovat ve Vaší e-přihlášce v INSIS v rámci legendy. Pokud se vypočítá průměr za známky, body se pak také vkládají do vaší e-přihlášky. Počítejte s určitou prodlevou mezi zasláním/vložením dokumentů a jejich zpracováním.
Prominutí na základě známek ze střední školy
V případě prominutí na základě známek ze střední školy z českého/slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka (alternativou k angličtině je i němčina, francouzština či španělština) – pouze u programu Podniková ekonomika a management – v elektronické přihlášce v Informacích o kompletnosti e-přihlášky máte dostupnou sekci „Známky ze střední školy“. Uvnitř sekce vyplňujete známky ze střední školy z českého/slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka (alternativou k angličtině je i němčina, francouzština či španělština) z pololetního vysvědčení z posledního ročníku střední školy a ze všech vysvědčení z předchozích tří let studia.
Po vyplnění známek si můžete sestavu vytisknout v PDF a nechat digitálně podepsat střední školou, popř. potvrdit v papírové podobě a převést na Czech Pointu do digitální podoby (návod, jak na to, najdete zde). Tisk sestavy se nabízí až po zadání údajů o osobě a o střední škole, známky je tudíž nutné zadávat až do kompletní přihlášky.
Digitálně podepsaný či převedený ručně podepsaný dokument do digitální podoby nahrajete do dokumentů přihlášky do položky Sestava známek za střední školu. Tímto jedním dokumentem a jeho jedním nahráním získáváte možnost poskytnout své známky všem fakultám VŠE, na které se hlásíte.
Podrobný popis dokládání známek najdete zde.
Dokládání známek není povinné, tj. kdo nechce žádat o prominutí skládání přijímací zkoušky na základě známek ze střední školy, tak tuto sekci nevyplňuje. V podání přihlášky lze pokračovat i tak.
V tomto případě NENÍ potřeba podávat Žádost o prominutí přijímacího řízení v Kontaktním centru InSIS.
Prominutí na základě zkoušek „nanečisto“
Žádost NENÍ třeba podávat ani u úspěšného složení přijímaček „nanečisto“. Prosíme naopak o zprávu, pokud i přes jejich složení, na FPH nenastoupíte.
Prominutí na základě umístění v soutěži či aktivity hodné zřetele
V případě splnění podmínky „Umístění se v posledních 4 letech na předních místech ve významné soutěži na mezinárodní či národní úrovni či vykonání aktivity hodné zřetele“ je třeba podat žádost prostřednictvím Kontaktního centra InSIS.
Ne, bodová hranice známa v tuto chvíli není. Vyhlášena bude až po skončení přijímacího řízení a všichni uchazeči budou poté vyrozuměni o výsledcích přijímacího řízení dopisem o přijetí či nepřijetí, který bude uložen v úložišti dokumentů e-přihlášky, nebo poštou dle toho, co si zvolili v přihlášce.
Přijímačky nanečisto nabízíme. Aktuální informace lze najít na webu nanecisto.vse.cz.
Ne, certifikát z anglického jazyka není zohledňován.
Ano, ale přihlášku je potřeba podat si na oba programy zvlášť a zároveň v obou případech splnit zvlášť podmínky přijímacího řízení (popřípadě podmínky pro odpuštění přijímacího řízení). Studovat lze však pouze jeden program.
Na FPH lze uznat úspěšně absolvované studijní povinnosti z předchozího neúspěšně ukončeného studia na VŠE. Podmínky k uznání jsou:
- Studijní povinnost byla hodnocena známkou výborně nebo velmi dobře, příp. započteno.
- Od splnění studijní povinnosti neplynuly k datu podání žádosti více než tři kalendářní roky.
Za takto uznané povinnosti se odebírá 1/5 hodnoty ECTS navíc z rezervních kreditových poukázek (tzv. příplatek za uznání).
Předměty studované v rámci souběžného studia na více fakultách VŠE se neuznávají.
Žádost o uznání předmětů vystudovaných v rámci předchozího neúspěšně ukončeného studia na VŠE se podává elektronicky v Kontaktním centru InSIS. V žádosti se uvede seznam předmětů, o jejichž uznání se žádá, a skupiny, do kterých má být uznání provedeno.
O uznání kurzů tělesné výchovy se žádá přímo na CTVS.
Na FPH lze zažádat o uznání předmětů vystudovaných na veřejných vysokých školách v ČR, které patří do skupiny povinných předmětů studijních programů FPH.
Podmínky k uznání jsou:
- Studijní povinnost byla hodnocena známkou výborně nebo velmi dobře, příp. započteno.
- Od splnění studijní povinnosti neplynuly k datu podání žádosti více než tři kalendářní roky.
Za takto uznané povinnosti se odebírá 1/5 hodnoty ECTS navíc z rezervních kreditových poukázek (tzv. příplatek za uznání). Studijní povinnosti se neuznávají v případě, kdy předchozí studium bylo ukončeno vyloučením ze studia dle § 56, písm. e) Zákona o vysokých školách (č. 111/1998 Sb.).
Pro toto uznání je potřeba kromě výsledného hodnocení dodat také sylabus předmětu. K žádosti se vyjadřuje garant předmětu, o jehož uznání je žádáno. O uznání lze zažádat elektronicky.
Proti rozhodnutí o nepřijetí je možné se odvolat, a to pouze přes Kontaktní centrum v InSIS prostřednictvím odvolání pro nepřijetí ke studiu.
V případě, že svého práva na zápis do studia (§ 51 zákona č. 111/1998 Sb.) nevyužijí všichni uchazeči, kteří byli přijati, mohou být na takto uvolněná místa přijati uchazeči, kteří projeví zájem o dodatečné přijetí podáním odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí.
Podat odvolání je možné do 30 dnů od obdržení Rozhodnutí o nepřijetí. O výsledku odvolání budou uchazeči vyrozuměni doporučeným dopisem.
Poté, co obdržíte informaci, že jste přijati ke studiu, a ve Studijním informačním systému (InSIS) potvrdíte imatrikulační slib a e-návratku, budete zapsání ke studiu. Vzhledem k množství přijímaných studentů a kapacitě studijního oddělení je možné, že to bude několik dnů trvat, proto vás prosíme o trpělivost. Poté, co budete zapsáni ke studiu, vám bude vytvořen účet v InSIS včetně hesla.
Matematika je pro ekonomické předměty základ. Spousta z nich přímo z matematiky vychází (účetnictví, statistika), nicméně v prvním semestru studenti programu Podniková ekonomika a management absolvují povinnou matematiku, kde si znovu všechny znalosti ze SŠ zopakují a naučí se pár nových věcí navíc.
Na Arts managementu se učí jen kvantitativní nástroje, což se dá s gymnaziální matikou úplně v pohodě zvládnout. Pokud jste z konzervatoře, tak s doučováním nebo pomocí spolužáků to také zvládnete.
Podle studijního plánu musí student absolvovat jeden jazyk na úrovni pokročilý a druhý na úrovni středně pokročilý. Jeden z jazyků musí být angličtina. S jazyky lze nicméně začít úplně od nuly a na danou úroveň se během studia vypracovat. V nabídce jsou angličtina, francouzština, němčina, španělština, portugalština, italština a ruština.
Možné to určitě je, ale minimálně v prvním ročníku to nedoporučujeme. Přechod ze střední na vysokou školu je sám o sobě náročný, výuka a příprava na ni probíhá jinak a člověk si musí na nový režim zvyknout. V prvním semestru navíc není možné přerušení studia (Studijní a zkušební řád).
Pak už je to o časových možnostech a schopnostech každého studenta zvlášť.
Během navazujícího magisterského studia (Ing.) už naopak řada našich studentů minimálně na částečný úvazek pracuje. Je to dáno především velkou poptávkou spolupracujících firem právě po našich studentech a absolventech.
U oborových povinných předmětů je povinná 50% docházka. Zpravidla jsou to 2-3 předměty za semestr, který trvá 13 týdnů (tj. z toho 7 přednášek je povinných).
Škola spolupracuje s více než 250 vysokými školami po celém světě a nabízí tak téměř 900 míst pro semestrální výměnné pobyty. Více informací je na stránkách Oddělení zahraničních styků (OZS).
V současné situaci nabídka volných míst výrazně převyšuje poptávku ze strany studentů, dá se říct, že na výměnný pobyt se tak dostane prakticky každý, kdo chce vyjet. Pak samozřejmě záleží na preferencích, u žádanějších škol je potřeba brát v potaz to, že se hodnotí studijní výsledky, jazyková znalost, apod.
V rámci bakalářského i magisterského studia můžete absolvovat odbornou stáž u některé z firem v zahraničí. Tato stáž se započítává normálně do studia.
Další možností, jak studovat v zahraničí, je takzvaný Double Degree výměnný studijní program. Po ukončení programu obdrží absolventi dva diplomy. Double Degree program je v nabídce pouze u anglicky vyučovaného bakalářského programu Bachelor of Business Administration a naleznete ho zde.