Manažerské shrnutí studie „Hodnota aktivní správy v rámci Akciových podílových fondů na příkladu podílových fondů distribuovaných v České republice“

Hlavním cílem této studie je zhodnotit aktivní správu podílového fondu z pohledu českého drobného investora a porovnat ji s jeho pasivní alternativou. Celkem bylo analyzováno 50 podílových fondů a tři pasivní burzovně obchodované fondy (ETF) ve třech regionálních skupinách (globální, americké a evropské) v období od července 2011 do června 2021. Data byla analyzována pomocí regrese s využitím Fama-Frenchova třífaktorového modelu pro určení alfa fondů, což zajistilo spravedlivé srovnání fondů s ohledem na riziko. Podrobná analýza ukázala, že 13 z 50 oficiálně aktivních fondů není považováno za aktivní a můžeme je podezřívat z tzv. closet indexingu. Takové fondy jsou placeny za aktivní správu, kterou kterou nemusí nutně provádět. Klient tak může klamán a v podstatě dostává předražený indexový fond. Navíc se potvrdilo, že průběžné poplatky jsou negativním prediktorem výkonnosti – dražší fondy přinášejí nižší čistý výnos; nemohou tedy ospravedlnit své náklady. Výše uvedená zjištění byla mezi analyzovanými skupinami konzistentní, ale u evropských fondů byla méně zřejmá a významná. Nakonec byly výsledky porovnány s předchozími výzkumy a diskutovány z teoretického a praktického hlediska.

 

Cílová skupina stakeholderů: Drobní investoři

Citace: Jan Kölbl, Mohit Srivastava & Ladislav Tyll (2023) The Value of Active Management in Equity Mutual Funds: A Case of Mutual Funds Distributed in the Czech Republic, Journal of East-West Business, DOI: 10.1080/10669868.2023.2292789