FPH Success: Student Fashion Show 2023

V květnu 2023 proběhl v prostorách Pragovka Art District první ročník studentské akce Student Fashion Show 2023 (SFS23). Jednalo se o ojedinělý projekt studentů Arts managementu, kteří se rozhodli poskytnout prostor nadějným umělcům českého módního průmyslu. Celá akce se nesla v duchu „studenti studentům“ a sklidila velký úspěch.

Za akcí stálo třináct studentů a vedoucími projektu byli Polina Bogoslavets a Šimon Běhan. A právě Poli a Šimona jsme vyzpovídali v našem rozhovoru.

 

Lístky na akci byly velmi rychle vyprodány. Čekali jste to?

Poli: Samozřejmě jsme doufali, že se lístky vyprodají, ale upřímně jsme to nečekali. Všechno se odehrávalo hrozně rychle. Od představení konceptu do celkové realizace uběhly ani ne 2 měsíce. Tím, že to byla kompletně nová akce v Praze, tak o ní ze začátku nikdo nevěděl a nikdo moc nevěřil v její úspěch. Každopádně, jakmile se koncept začal usazovat, rozjeli jsme marketingovou kampaň na sociálních sítích a potom to už šlo docela rychle. Moc nás podpořili kamarádi a rodina, kteří si koupili lístky a přišli se na akci podívat. Mezi návštěvníky byla i široká veřejnost, která se o akci dozvěděla díky kampani. Nakonec nás oslovila i média, v která jsme ze začátku ani nedoufali. Myslím si, že to tomu taky samozřejmě pomohlo. Zveřejněná tisková zpráva v Elle, Harpers Bazaar a rozhovor v HeyFomo je pro první ročník studentské akce opravdu úspěch. Když se týden před akcí vyprodaly lístky, byli jsme opravdu šťastní, nikdy nezapomenu na ten pocit. Potom už jen všichni psali a prosili o další lístky, ale kapacitu jsme z bezpečnostních důvodu navyšovat ještě víc nechtěli. S vyprodanou akcí se také nese velká zodpovědnost splnit očekávání návštěvníků. Nervy byly hodně velké, ale nakonec se nám to povedlo a všichni (včetně nás i účastníků) byli spokojeni, a to mě nejvíc hřeje u srdce.

Šimon: Právě že naopak, dlouhou dobu to byl koncept a nápad, který se postupně stával realitou. Bylo skvělé, když se lístky prodávaly, celé to pak vyvrcholilo týden před akcí, kdy se lístky úplně vyprodaly. Pak zase přišel tlak očekávání, měli jsme pozvaná velká jména a navíc vyprodáno.

 

Jak vznikl nápad na tuhle akci?

Poli: SFS23 vzniklo v rámci předmětů Projektový management a Animace kulturního dědictví. Já jsem původně projekťák vůbec studovat neměla, protože jsem si ho už odstudovala na Erasmu ve Francii. Tyto dva předměty jsou ale na našem oboru propojené, a proto by se správně měly studovat dohromady. Animaci jsem zapsanou měla. Původně jsem chtěla mít absolutně nepodstatnou roli v některém z projektů, který by se vybral (to se nakonec úplně obrátilo ). Na druhém cvičení jsme měli představit své nápady pro určitou firmu a formou hlasování se tehdy vybral projekt Šimona. Měla to být také svým způsobem fashion show, ale trochu jiná. Šimon měl k sobě zvolit druhého vedoucího, a jelikož věděl, že jsem měla s organizováním podobných akcí zkušenosti a mám blízko k módě, tak mi to nabídl. Nejdřív jsem váhala, ale nakonec jsem si řekla, že to bude skvělá zkušenost, a šla jsem do toho.

O několik týdnu později nám bohužel firma zrušila svou zakázku a museli jsme vymyslet naprosto nový projekt. Tehdy jsem představila Šimonovi nápad, který jsem měla v hlavě už od 9. třídy základní školy, a tím bylo uspořádat právě módní přehlídku pro studenty návrhářských škol v ČR. Jemu se nápad líbil, představili jsme ho týmu a začali na něm pracovat. Postupně se dotvořil koncept, název, grafika atd., aby to všechno dohromady dávalo smysl. Já už jsem do toho rovnou šla s představou, že to bude první ročník z mnoha dalších, proto jsem chtěla mít všechno perfektně promyšlené. Z mého pohledu každý člen týmu vnesl do projektu něco svého, a proto z toho vznikla podoba akce, kterou jste mohli zažít naživo v květnu.

Šimon: Akce vznikla jako školní projekt do předmětů Animace kulturního dědictví a Projektový management. Měli jsme spolupracovat s určitou firmou. Na základě jejích cílů, které si od spolupráce slibovala, jsme každý přišli s nápady na realizaci. Mým výherním nápadem byla fashion showa u tohoto nápadu jsme zůstali i po změně zadavatele. Poli jsem oslovil s nabídkou o spoluvedení celého projektu hned na začátku, měla spoustu zkušenostínapříklad s pořádáním RecyFestu a dalších akcí.

 

Pokud vím, tak koncept „studenti studentům“ neskončil jen u samotných módních návrhářů, je to tak?

Poli a Šimon: Ano, je to tak. Studenti studentům bylo jakýmsi mottem celé akce. Chtěli jsme tento formát udržet skoro ve všem a podpořit tím co nejvíc studentských projektů. Takže například modelky nám zastřešovala agentura Rare Models, kde jsou taktéž studenti a hlavně různorodé a moc zajímavé tváře. Jako welcome drink mohli návštěvníci ochutnat Cider Demokrat, jehož zakladatelem je student FPH Daniel Erben. Co se týče hudby, kamer, fotografů, technické a support crew, všechno to byli primárně studenti nebo mladí nadšenci do toho, co dělají. Myslíme si, že je důležité podporovat takové lidi a dávat jim prostor ukázat svou práci veřejnosti, navázat nové kontakty a nasbírat zkušenosti. Máme radost, že projekt SFS by mohl z dlouhodobého hlediska vytvořit platformu, kde by se propojovali kreativní lidé napříč různými obory.

 

Proč jste si ke konání akce vybrali zrovna Pragovku?

Poli a Šimon: Jak už bylo zmíněno, projekt vznikl v rámci předmětu Animace kulturního dědictví. Při výběru lokace jsme tedy chtěli naši akci uspořádat v nějakém zajímavém historickém prostoru, který bychom navíc touto formou podpořili. V Praze je velké množství takových míst, kde se dá uspořádat kulturní event. Každopádně nakonec náš výběr padl právě na Pragovku, kde se nám to zdálo nejlépe realizovatelné. Naším cílem bylo také podpořit Pragovka Art District, který v té době procházel rekonstrukcí. Navíc se jedná o ikonický objekt nejen v rámci Prahy, v jehož industriálních prostorách skvěle vynikla móda. Důvodem k výběru také byla výborná komunikace s představiteli Pragovky a v neposlední řadě vyhovující kapacita objektu. Po uskutečnění akce jsme se ujistili, že to byla správná volba a plánujeme s Pragovkou i nadále spolupracovat.

 

Co vás na organizování této akce nejvíc bavilo?

Poli: Nejvíc mě asi bavila práce s lidmi, vymýšlení konceptu, navázání nových kontaktů, celý tvůrčí proces, který za SFS stál. Také jsem byla velice spokojená a bavila mě spolupráce se Šimonem. Upřímně bych asi s nikým jiným do takového projektu ani nešla. Myslím si, že se skvěle doplňujeme, a to nás dělá dobrou vedoucí dvojkou. Dále mě nejvíc bavilo být v backstage přehlídky, pozorovat designéry, pomáhat jim a vidět, jak se to celé opravdu děje. Já jsem i po dobu celé akce byla v backu, podporovala účastníky, a to byl pro mě asi ten nejlepší zážitek. S hodně lidmi jsem si tam natolik sedla, že jsme teď blízcí přátelé a díky akci se bavíme. Nepopsatelný pocit (v pozitivní smyslu) byl také ten, kdy jsem viděla šťastné tváře návrhářů, kteří mohli svou tvorbu představit publiku, to bylo opravdu k nezaplacení. Takže bych řekla, že mě celkově bavilo zrealizovat projekt, který jsem dlouhou dobu měla pouze v hlavě, a vidět, že to stálo za všechno úsilí a má smysl, aby něco takového existovalo.

Šimon: Celkově spolupráce s lidmi, bavilo mě vedení týmu společně s Poli, ten týmový tvůrčí proces, který stojí za celým konceptem akce. Nejvíc ze všeho mě bavila práce s prostorem, když jsem rozmýšlel, jak akci rozvrhnout v Pragovcevčetně stage, baru, atd.

 

Zkuste nám přiblížit i úskalí organizace takovéto akce.

Poli a Šimon: Nejtěžší věc na organizaci byla časová náročnost. Plánování akce zabralo spoustu času, přidal se k tomu i stres na konci semestru, který se blížil velmi rychle. Koncept se tvaroval každý den, protože pořád přicházely nějaké nové informace, a museli jsme to třeba malinko upravovat. Při organizaci takové akce je také důležitá grafika, kterou se bude reprezentovat, na to jsme samozřejmě mysleli. Holky z marketingového týmu to uchopily úplně nejlíp, jak mohly. Dále samozřejmě promyslet dramaturgii celého večera, produkční stránku, je toho opravdu hodně… Jedna věc je ale mít ideálně naplánovanou akci na papíře, druhá věc je realizace. Každý den se potkáváte s tím, že něco se musí trochu změnit, ubrat, přidat, oslovit jiné lidi atd. Je to vlastně proces, u kterého se moc nezastavíte a neodpočinete. Jelikož jsme něco takového organizovali úplně poprvé, tak jsme si museli hodně věcí zjišťovat, a to také samozřejmě zabere nějaký čas.

Finančně to bylo samozřejmě také nákladné. Nejdřív jsme složili základní kapitál z vlastních zdrojů, ale zjistili jsme, že to nebude stačit. Potom přišel na řadu proces shánění sponzorů, partnerů atd. Když jste akce bez minulosti a navíc studentská, tak to může být náročné. Naštěstí všem, komu jsme náš nápad představili, se líbil, a proto se nám ve finále potřebnou částku sehnat podařilo. Také nás podpořila grantem FPH.

Finanční stránka akce je jedna věc, ale samozřejmě je i nesmírně náročná a důležitá komunikace. Domlouvali jsme spoustu lidí, ať už designérů, partnerů, modelů… Hlavně se všechno řešilo v krátkém čase a hodně věcí jsme potřebovali vědět ze dne na den. Za vším také stojí dobrá interní komunikace, která je velice důležitá, aby byl tým dobře informovaný, jednotlivé subtýmy mezi sebou dobře komunikovaly, aby tým držel při sobě.

Jelikož jsme SFS pořádali v rámci předmětu Projektový management, využívali jsme i jeho nástroje a některé nám při organizování opravdu pomohly. Den D byl od rána naplněný vším, co jsme museli připravit, ale díky dobrému nastavení týmu, dobrovolníků a všech ostatních jsme to naštěstí zvládli. Po prodaných lístcích přišel i už zmiňovaný pocit odpovědnosti, díky skvělému marketingu už se nám návštěvníky podařilo dostat na místo a teď jsme byli v pozici, kdy jsme měli naplnit jejich očekávání.

V neposlední řadě je potřeba počítat s rizikymít krizový management. My jsme naštěstí velké problémy řešit nemuseli, ale třeba to bylo právě kvůli dobře uchopeným rizikům. Akce proběhla celkově hladce a celá ta několikaměsíční práce se vyplatila.

 

Jaký vy sami máte vztah k módě?

Poli: Už od malička módu miluju a mám k ní velmi blízko. Čtu hodně módních časopisů, snažím se sledovat trendy atd. Cca od svých 15 let pravidelně navštěvuji Mercedes Benz Prague Fashion Week a mám moc ráda všechno, co se ve fashion světě děje. Tento rok se mi tam dokonce podařilo získat stáž, a to samozřejmě i díky zkušenostem ze SFS. Mám svůj styl, který jsem si za ta léta vytvořila. Myslím si, že hodně odráží mou osobnost, to by podle mě móda měla dělat. Také mám ve svém okolí hodně kamarádů, kteří studují design, jsou modelky/ové a pohybují se v této sféře. Miluju vintage oblečení, sekáče, nebo skříň rodičů a prarodičů (😄), kde se za těmi kousky skrývá nějaký příběh, a to mě moc baví. Celkově beru módu jako způsob vyjádření a líbí se mi, kam se to ve světě posouvá, že v podstatě nejsou hranice, co si můžeš a co si nemůžeš vzít na sebe. Z mého pohledu je to taková volnost a svoboda.

Šimon: Já mám módu moc rád, vnímám ji taky jako způsob vyjádření. Rád se v ní vzdělávám a (snad) postupně zlepšuju. Jsem velkým fanouškem “sekáčů”, oblečení z druhé ruky tvoří velkou část mého šatníku.

 

Plánujete akci opakovat? A kdy se případně můžeme těšit?

Poli a Šimon: Samozřejmě plánujeme! S týmem momentálně pracujeme na zdokonalování celého projektu. Teď na podzim chystáme akci, která bude spojená s módou, ale uchopená trochu jinak než náš jarní event. Další informace budeme postupně zveřejňovat. Pomalu ale jistě už také začínáme připravovat SFS24. Chystáme i novinky, na které se už teď můžete těšit. Datum a další informace také budou postupně sdíleny, především na našich sociálních sítích. Dopředu vám můžeme prozradit, že se akce bude konat opět na začátku května, takže si rovnou nechte volno v kalendářích.

 

Je něco, co byste napodruhé udělali jinak?

Poli: Ještě nedávno jsem si to celé zpětně přehrávala v hlavě a říkala si, co by se asi stalo, kdybych udělala tohle jinak, tamto líp vykomunikovala atd. Jsem ale zastáncem toho, že vše se děje tak, jak má, a mělo to proběhnout přesně tak, jak proběhlo. Jsou nějaké věci, které bych ráda zdokonalila pro další ročník, jako je například komunikace, rozdělení rolí v den akce a taky třeba úklid po akci. Díky feedbacku od návštěvníků víme, na čem ještě musíme zamakat. Také budeme mít letos mnohem více času na organizaci a sladění všech drobností, na které úplně nebyl prostor, ale zdokonalí to zážitek návštěvníků. Jinak mě asi nenapadá přímo jedna jediná věc, kterou bych udělala napodruhé úplně jinak, vždy je ale prostor ke zlepšení a na tom momentálně pracuji.

Šimon: Hodně věcí bylo pro mě premiérou, například vedení akce a týmu tohoto rozsahu. Napadá mě lepší organizace celého týmu nebo lepší rozdělení rolí přímo na místě. Dále přípravu a úklid na místě, které jsme trochu podcenili, a nakonec oddřeli s pár dalšími “šťastlivci” před i po akci.

 

Oba jste studenti Arts managementu na FPH, pomohlo vám to nějak při organizace akce?

Poli a Šimon: Jednoznačněbez předmětů Projektový management a Animace kulturního dědictví by celá akce ani nevznikla. Významná byla i finanční podpora fakulty, díky které jsme měli větší rozpočet a mohli jsme vytvořit kvalitnější akci. Díky kontaktům z fakulty jsme byli schopni celou akci zorganizovat, na akci byli dobrovolníci a kamarádi, kteří nám velmi pomohli. V případě např. grantového řízení jsme využili i znalosti ze studia. Jelikož většina z nás byla v době organizace akce již na konci svého studia, měli jsme možnost využít všechny získané znalosti za léta studia na Artsu.

 

Proč jste si ke studiu zvolili zrovna Arts management?

Poli: K umění jsem měla vždy blízko a věděla jsem, že s ním chci spojit svůj život. Na střední jsem ale studovala ekonomické lyceum, takže spojení těchto dvou aspektů mi přišla jako nejlepší volba pro moje vysokoškolské studium. Nevěděla jsem, co úplně od oboru čekat, ale podle mě si tady každý může najít to své. Navíc jsem slyšela dobré ohlasy na studium, měla jsem to kousek od místa bydliště a fakulta se nachází hned u Vinohrad a Riegrových sadů, což je moje nejoblíbenější část Prahy, takže všechno naznačovalo, že Arts management je správná volba. Za dobu mého studia se to také potvrdilo a své rozhodnutí bych nikdy nezměnila. Arts je totiž láska.

Šimon: Pro mě byl Arts v době výběru fajn volbou, jak spojit moje spíše kreativnější vzdělání a znalosti s ekonomickým. Což je vlastně hlavní myšlenkou celého oboru.

 

Jakožto Artsáci máte určitě blízko k umění, tvorbě, kreativním činnostem… Tvoříte něco sami? Co vás inspiruje?

Poli: Moje láska k umění začala díky mé mámě, za což ji velice děkuji. Od dob, co si pamatuji, mě vždy vodila na různé koncerty, výstavy, divadelní a taneční představení. Když mě právě ona v 5 letech přivedla na hodiny klavíru, začala i moje vlastní umělecká cesta. Potom jsem se 12 let intenzivně věnovala tanci, který mě naprosto pohltil, a ráda skrz něj vyjadřuji své emoce a pocity. Během dospívání jsem i zpívala, chodila na kurzy výtvarného umění a tvořila vlastní věci. Ráda také projevuji svou kreativní stránku skrz fotografii a grafický design. Takže můžu říct, že ke kreativním činnostem mám hodně blízko. Inspiraci hodně čerpám z hudby, přírody, lidí, kteří mě obklopují, ze světa a z vlastních zážitků.

Šimon: Už od mala se věnuju hudbě a posledních pár let skládám vlastní věci. Inspirací je mi vlastně hlavně to, co prožívámať už lidi, prostředí, nebo zážitky. Vycházím hodně ze sebe a ze svých pocitů.

 

Pokud byste měli říci jednu věc, kterou chcete v budoucnu dokázat nebo udělat – co by to bylo?

Poli: Kdyby to byla jedna věc z kariérní stránky, tak bych řekla, že bych ráda jednou měla svou vlastní PR a event agenturu, která by zastřešovala akce jako SFS, různé další a přinášela lidem radost a dobrou náladu skrz pořádané eventy. Jestli bych mohla zmínit nějakou osobní věc, tak bych ráda napsala knihu o tom, jaké to je v 19 letech přijít kvůli rakovině o mámu, zvládnout to překonat, zůstat pozitivní a s chutí do života (takže asi forma nějaké autobiografie a životních zkušeností, ale na to je ještě čas).

Šimon: Hudbu! (smích) Mým momentálním cílem je dodělat album, které dávám dohromady. Snad to vyjde někdy na začátku dalšího roku.

 

FPH Success: SFS 2023