FPH Mentoring: Rozhovor s mentorem Janem Vichrem

Od začátku října běží přihlašování do nového mentoringové programu FPH, který je určen pro studenty navazujícího magisterského studia a absolventy do 2 let od promoce. Přihlašovat se je možné do 10. listopadu 2021. Více o mentoringu a jak se přihlásit se dozvíte zde.

V rámci rozhovoru jsme vám už představili mentorku Petru Saktor. Nyní vám přinášíme další rozhovor. Tentokrát s mentorem Janem Vichrem. Honza v současnosti působí v Komerční bance na pozici Internet Banking, Mobile Banking and Web Chapter Leader.

 

Mohl byste nám přiblížit, co obnáší Vaše pozice v KB?

Se svým týmem mám na starosti digitální kanály KB: webové stránky, internetové bankovnictví a mobilní aplikaci. Staráme se o to, aby tam vše dobře fungovalo z pohledu uživatele: přidáváme nové funkce a informace, následně je ladíme a odebíráme ty nepoužívané.

 

Kudy vedla Vaše profesní cesta po absolvování až na tuto pozici?

Já ve své pracovní kariéře zatím měl štěstí na dvě věci: jednak dělám, co mě baví, takže práce je pro mě zároveň koníčkem, jednak jsem zažil unikátní události, které většině lidí nepoštěstí za celý život.

 

Jaké koníčky tedy zatím byly zároveň i Vaší prací?

Odmala mě bavil fotbal, jeden čas jsem ho i závodně hrál. Při studiu na VŠE jsem se začal věnovat fotbalové novinařině. Psal jsem do Mladé fronty DNES, poté se mi naskytla možnost vést fotbalový magazín, v čemž jsem pokračoval i po ukončení studia. Po šesti letech nastal čas na další koníček: technologie, web, internet. Nastoupil jsem do O2 a staral se se svým týmem o webové stránky a on-line komunikaci. Po dalších šesti letech přišla možnost vyměnit svět komunikací za bankovnictví a já se přesunul do KB.

 

A co jste myslel těmi unikátními událostmi?

Bylo jich víc, ale dvě naprosto vynikají. Nejprve jsem byl u toho, když PPF od španělské společnosti Telefónica koupila O2. Pozorovat v přímém přenosu a zblízka, jak se společnost řízená obrovskou nadnárodní korporací mění ve striktně byznysovou firmu zaměřenou na vydělávání peněz a vlastněnou konkrétním člověkem, to byla zkušenost k nezaplacení. Na stejnou úroveň dávám přerod KB v agilně řízenou organizaci. Tak rychle a v takovém měřítku to žádná společnost na světě nezvládla. Do Komerčky se jezdí učit firmy ze všech koutů zeměkoule, příběh její transformace se dokonce dostal do školních osnov na Harvardu.

 

Jak jste se Vy osobně na transformaci KB podílel?

Byl jsem součástí sedmičlenného týmu, který transformaci spolu s konzultanty připravoval. Poté jsem byl spoluautorem finální podoby jednoho z největších oddělení v bance, v agilním řízení se jim říká kmeny. Šlo o kmen digitálních kanálů a soustředilo se v něm 150 lidí, kteří obstarávali vše, co je k vývoji a udržování digitálních kanálů třeba.

 

Proč jste se rozhodl stát mentorem v rámci nového mentoringového programu FPH?

Já ve svém profesním životě vždycky hrozně rád pracoval s mladými lidmi. Nevadilo mi, že jim chybí spousta zkušeností, důležitější pro mě byl vždy potenciál. Dělalo mi pak obrovskou radost, když mi výkonnostně rostli před očima. Spousta z nich už má za sebou úžasné úspěchy a další na ně jistě čekají. Mentoring na FPH, kterou jsem kdysi vystudoval, je tedy pro mě přirozeným pokračováním toho, čemu se léta věnuju.

 

Co od mentoringu jako mentor očekáváte?

Předně bych rád něco vrátil škole, která mi dala vysokoškolské vzdělání. No a sám díky mentoringu chci být v kontaktu se studenty: poznat, jak přemýšlejí, co řeší. Myslím, že mi to může hodně dát. Na oplátku nabízím své zkušenosti z oblastí, kterým jsem se ve svém pracovním životě věnoval: novinařina, copywriting, digitální produkty, on-line komunikace, on-line prodeje, UX design, webová analytika, agilita a další.

 

Proč byste doporučil studentům, aby se přihlásili do mentoringového programu?

Protože jakákoli praxe, kterou během studií získají, se jim mnohonásobně vrátí při rozjíždění pracovní kariéry. A nejspíš jim pomůže i při studiu. Samozřejmě nejlepší je získat praxi tím, že jdete pracovat do oboru, kterému se chtějí věnovat, ale ne vždy je ta příležitost, navíc může být problém skloubit to časově se studiem. Mentoring je v mých očích taková zprostředkovaná praxe. Ne tak intenzivní a časově náročná, ale velice užitečná.

 

S touto aktivitou nám pomáhá:

FPH Mentoring: Rozhovor s mentorem Janem Vichrem