Manažerské shrnutí studie „Úplatkářství a morální licencování“

Co se stane, když úředník odolá pokušení přijmout úplatek? Dle teorie „morálního licencování“ získávají lidé svým morálním chováním „licenci“ udělat v budoucnu něco špatného. Odmítnutí malého úplatku by tedy mělo zvýšit pravděpodobnost, že člověk úplatek při další příležitosti přijme. Alternativou je, že lidé mají sklon chovat se konzistentně a odmítnutí úplatku tak spíše zvýší šanci, že člověk úplatek odmítne i příště. Provedená studie zjišťovala, která z těchto teorií lépe vystihuje skutečné chování.

Pomocí ekonomického experimentu simulujícího rozhodování o přijetí úplatku jsme zjistili, že odmítání počátečních nízkých úplatků nevedlo k častějšímu přijímání následných vyšších úplatků. Zdá se tedy, že v této situaci k morálnímu licencování nedochází. Praktickým důsledkem je, že u zaměstnanců lze podporovat morální návyky bez rizika, že si předchozím morálním chováním později omluví porušení pravidel v situaci, kdy to pro ně bude lákavé.

 

Cílová skupina stakeholderů: HR manažeři, manažeři veřejného sektoru, veřejnost

Citace: Bahník, Š., & Vranka, M. (2022). No evidence of moral licensing in a laboratory bribe-taking task. Scientific Reports, 12(1), 1-7.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41598-022-16800-4